Egipto svaras yra Egipto Arabų Respublikos nacionalinė valiuta, žymima EGP. Vienas Egipto svaras lygus 100 piastrų, žymima Pt.
1834 m. Egipto svarą įvedė Mohamedas Ali Paša (Egipto valdovas, valdęs 1805 – 1848 m.). Naujoji valiuta turėjo pakeisti šalyje cirkuliavusius turkiškus „piastrus“ (kurush), nes 1517 m - 1805 m. Egiptas buvo Osmanų imperijos valdžioje. Turkijos valiutos santykis buvo nustatytas 1 : 100. Beveik iš kart, kai buvo įvestas Egipto svaras į apyvartą, jis gavo neoficialų pavadinimą „lira“ iš prancūziškojo žodžio „livre“ (Mohamedo Ali Pašos nuolat sekė Prancūzijos mada ir bičiuliavosi su prancūzais), todėl šalyje nacionalinis piniginis vienetas ir iki šiol dažniausiai trumpinamas L.E., iš prancūziškojo „Livre égyptienne“ (Egipto livras). Egipto svaras taip pat žymimas E£ ir £E.
Į apyvartą buvo išleisti 1, 5, 10, 20, 50, 100 ir 200 Egipto svarų sterlingų banknotai, 5, 10, 25 ir 50 piastrų piastrų piastrų banknotai ir 25 piastrų, 50 piastrų ir 1 svaro sterlingų monetos. Dabar 5, 10, 25 piastrų ir 25 piastrų monetų retai galima rasti, nes dėl devalvacijos jos buvo išimtos iš apyvartos ir nebespausdinamos ir (arba) vėl nekaldinamos.
50 piastrų monetos reverse (reversas (lot. reversus – apgręžtas, pasuktas), pavaizduotas Egipto karalienės Kleopatros profilis, 1 svaro monetos reverse – dažniausiai faraono Tutanchamono laidotuvių kaukė, gali būti ir specialioms progoms kaldintos monetos, kaip yra nuotraukoje, pvz. policijos šventei paminėti, o 100 svarų sterlingų banknoto reverse – Didysis sfinksas.
Visuose popieriniuose banknotuose: vienoje pusėje (averse) piniginis vienetas parašytas – arabų kalba ir skaitmenimis, kitoje (reverse) – anglų kalba ir romėniškais skaičiais. Kai cirkuliavo smulkūs popieriniais pijastrai pvz. 25, retkarčiais būdavo galima sumaišyti su 25 svarais, todėl gaunant Egipte grąžą būtina ją tikrinti vietoje, kad vietoj svarų, nebūtų įteikti smulkūs pinigai – piastrai, kurie kitaip nei Lietuvoje yra metaliniai centai, Egipte smulkūs pinigai (pijastrai) gali būti ne tik monetos, bet ir popieriniai banknotai.
Arabų kalba nacionalinės valiutos pavadinimas tariamas kaip „El Genea el Masri“, o egiptiečiai savo valiutą įprastai vadina „El Genea“. Šis žodis yra skolinys iš anglų kalbos, nuo žodžio „Guinea“, kilusio nuo didelio nominalo britų auksinių monetų pavadinimo. Taip pat vartojamas supaprastintas pavadinimas „El Masri“.
Daugiau kaip šimtą metų Egipto svaras buvo viena iš vertingiausių valiutų pasaulyje. Iš pradžių Egipto svaras buvo padengtas auksu (aukso kiekis buvo 7,4375 g), legiruotas sidabru, monetos svėrė 8,4 - 8,5 g. Iki 1899 m. balandžio mėn. 3 d. Egipto svaras nebuvo leidžiamas popieriniais banknotais, apyvartoje cirkuliavo tik monetos.
1899 m. pavasarį, Egipto nacionalinis bankas pirmą kartą išleido Egipto svaro popierinius banknotus, kurio vertė buvo lygi 7,4 g aukso, ir šis standartas buvo naudojamas nuo 1885 m. iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios 1914 m. Svaro spausdinimas plėtėsi visą XX a., nes jis buvo spausdinamas užsienyje. 1968 m. Egipto centrinis bankas įsteigė spaustuvę pinigams spausdinti ir gruodžio 1 d. pradėjo spausdinti įvairių kategorijų popierinius pinigus: svarą, dešimt piastrų, 25 piastrus bei kitus.
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, nuo 1914 m. iki 1962 m., vietoj aukso užstato, – Egipto svaras buvo susietas su Didžiosios Britanijos svaru, santykiu 0,975 : 1. O nuo 1962 m. iki 1978 m. kursas jau buvo susietas su JAV doleriu. Per šį laikotarpį Egipto svaro ir JAV dolerio santykis padidėjo nuo 1 : 2, 3 iki 1 : 2, 6. 1978 m. Egipto svaro ir JAV dolerio santykis smuko iki 0,7 : 1 ir vėl buvo susietas su Didžiosios Britanijos svaru sterlingu, dirbtinai nustatant 1 : 1 valiutos kursą.
Iki 2016 m. lapkričio mėn. Egipto svaro kursą kontroliavo Egipto centrinis bankas, šalyje veikė juodoji rinka, kurioje nacionalinės valiutos neoficialus kursas užsienio valiutų atžvilgiu buvo aukštesnis. Nuo jo, kaip piniginio vieneto įvedimo 1834 m. Egipto svaras, aukso ekvivalento atžvilgiu nuvertėjo daugiau kaip 4700 kartų.
2016 m. lapkritį Egipto vyriausybė atsisakė dirbtinio svaro kurso reguliavimo, kad gautų paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) (pastarasis teikė paskolas su privaloma sąlyga, norint gauti paskolą, buvo būtina atsisakyti nacionalinės valiutos kurso kontrolės. Tokiu būdu oficialus Egipto svaro ir JAV dolerio kursas buvo nustatytas 13 EGP : 1 USD.
Paskelbus apie Egipto svaro kurso liberalizavimą, per kelias dienas jo kursas JAV dolerio atžvilgiu smarkiai krito – iki daugiau kaip 17 EUG už 1 JAV dolerį, o gruodžio mėn. buvo pasiektas visų laikų aukščiausias rodiklis – kai Egipto svaras kainavo daugiau kaip 19 EGP už 1 JAV dolerį.
Kaip žinia Ekonomikos tendencijos gali kartotis. Po Ukrainos karo pradžios, neigiamas pasekmes juto daugelis pasaulio šalių, įskaitant ir Egiptas. Egipte pasikartojo ženklus Egipto svaro kritimas, nuo 2022 iki 2024 m. pavasario šalyje vėl klestėjo juoda rinka, o Egipto svaras, Euro atžvilgiu, vienu momentu net siekė 70 EGP už 1 Eurą. Egipto centriniam bankui įsikišus ir oficialų Egipto svaro kursą pakėlus nuo ~ 19 iki ~50 EGP už 1 EUR, situacija pasikeitė ir juodoji rinka neteko buvusios galios.
Šiai dienai, 2024 m. rugsėjo mėn. 1 d. Egipto svaro, Euro atžvilgiu kursas svyruoja apie ~54 EGP už 1 EUR.